Sıkça Sorulan Sorular

Manyetik Matkap Nedir ?

– Manyetik matkaplar genellikle el aletleri ile delinemeyecek kalın metalleri delmek için kullanılan matkaplardır. Tabanı mıknatıs yardımı ile sağlam zemine oturtularak yüksek delme gücüne sahip ve kılavuz çekme amaçlı kullanılan elektrikli ve havalı ürünlerdir. Yüksek delme gücüne sahip olmasından dolayı sert metal yüzeylerin delinmesi işinde kullanılmaktadır. Manyetik Matkapların en önemli özelliği delme ve kılavuz çekme işlemidir işlem yapılacak alana portatif olmasından dolayı rahat taşınabilmesi ve tabanın mıknatıslı olmasından dolayı yapışmasıdır. Tercih etmenizi önerdiğimiz birçok markayı size sayabiliriz fakat içlerinden BDS, Eibenstock, Jei markaları özellikle tercih etmenizdir.

Manyetik matkap motorları hangi enerjiyle çalışır ?

– Elektrik motorlu ve hava motorlu olmak üzere 2 tip motoru olan manyetik matkap vardır. % 99’u Elektriklidir. Elektrik motorlu olan modellerde plakaya yapışma tabanı elektromıknatıs , hava motorlu olan modellerde plakaya yapışma tabanı doğal mıknatıslıdır.

Elektrikli manyetik matkaplar nasıl çalışır ?

– Elektrik enerjisi , hem matkap motoruna enerji verir , hem de elektromıknatısa enerji vererek plakaya yapışmasını sağlar .
( Emniyetli delik delme için , elektromıknatıs devrede değilse , elektrik motoruna enerji gitmez. )

Havalı manyetik matkaplar nasıl çalışır ?

– Basınçlı hava enerjisi , hava motorunu döndürerek delik delinmesini sağlar. Havalı manyetik matkaplarda taban doğal mıknatıstır. Mekanik bir kol sayesinde mıknatıs özelliği açılır veya kapanır.

Manyetik matkapların en avantajlı özelliği nedir ?

– Seyyar hareket ettirilebilmesi ve kolayca yapışma özelliğinden dolayı , tezgah altına sığmayan çok büyük malzemelere delik delme işlemi için veya çelik konstrüksiyon işleri gibi , yerinde delik delmenin zorunlu olduğu yerlerde alternatifi yoktur.